U19 Women’s T20 World Cup: Full Fixtures List, Match Timings, Venues

    0
    274
    U19 Women’s T20 World Cup

    From January 14 to January 29, 2023, South Africa will host the inaugural ICC U-19 Women’s T20 World Cup, featuring 16 teams competing for the title. The Benoni and Potchefstroom will host venues for the U19 Women’s T20 World Cup games: Willowmoore Park, Willowmoore Park B, Senwes Park, and Absa Puk Oval.

    The U19 Women’s T20 World Cup will begin on January 14 with the group stages; the following stage is played from January 21 to January 25; the two semifinal matches are both played on January 27, 2023; and the final game is played on January 29, 2023.

    The competition will begin with the group stages, in which 16 teams will be divided into four groups of 4, each of which will play the other three teams in its group once in a round-robin fashion.

    The top three teams from each of the four groups will advance to the Super 6 stage once the group stage concludes. The Super 6 stage is divided into two groups, Group A teams and Group D teams playing together in Group 1, and Group C and Group B teams playing together in Group 2.

    The champions and runners-up of the two groups will advance to the semifinals at the conclusion of the Super 6 stage for both Group 1 and Group 2 groups. Know details on U19 Women’s T20 World Cup complete schedule.

    Saturday, January 14

    Group A: Australia Women U19 v Bangladesh Women, Willowmoore Park, Benoni, 10 AM.

    Group D: United Arab Emirates Women U19 v Scotland Women U19, 2nd Match, Willowmoore Park B Field, Benoni, 10 AM.

    Group D: South Africa Women U19 v India Women U19, Willowmoore Park, Benoni, 1:45 PM.

    Group A: Sri Lanka Women U19 v United States Women U19, Willowmoore Park B Field, Benoni, 1:45 PM.

    Sunday, January 15

    Group C: West Indies Women U19 v Ireland Women U19, North-West University No1 Ground, Potchefstroom, 10:00 AM.

    Group B: Pakistan Women U19 v Rwanda Women U19, Senwes Park, Potchefstroom, 10 AM.

    Group B: England Women U19 v Zimbabwe Women U19, Senwes Park, Potchefstroom, 1:45 PM.

    Group C: New Zealand Women U19 v Indonesia Women U19, North-West University No1 Ground, Potchefstroom, 1:45 PM.

    Monday, January 16

    Group D: India Women U19 v United Arab Emirates Women U19, Willowmoore Park, Benoni, 10am

    Group A: Sri Lanka Women U19 v Bangladesh Women U19, Willowmoore Park B Field, Benoni, 10 AM.

    Group A: Australia Women U19 v United States Women U19, Willowmoore Park B Field, Benoni, 1:45 PM.

    Group D: South Africa Women U19 v Scotland Women U19, Willowmoore Park, Benoni, 1:45 PM.

    Tuesday, January 17

    Group C: New Zealand Women U19 v Ireland Women U19, Senwes Park, Potchefstroom, 10 AM.

    Group B: Zimbabwe Women U19 v Rwanda Women U19, North-West University No1 Ground, Potchefstroom, 10 AM.

    Group B: England Women U19 v Pakistan Women U19, Senwes Park, Potchefstroom, 1:45 PM.

    Group C: West Indies Women U19 v Indonesia Women U19, North-West University No1 Ground, Potchefstroom, 1:45 PM.

    Wednesday, January 18

    Group A: Bangladesh Women U19 v United States Women U19, Willowmoore Park B Field, Benoni, 10 AM.

    Group A: Australia Women U19 v Sri Lanka Women U19, Willowmoore Park, Benoni, 10 AM.

    Group D: South Africa Women U19 v United Arab Emirates Women U19, Willowmoore Park, Benoni, 1:45 PM.

    Group D: India Women U19 v Scotland Women U19, Willowmoore Park B Field, Benoni, 1:45 PM.

    Thursday, January 19

    Group B: England Women U19 v Rwanda Women U19, North-West University No1 Ground, Potchefstroom, 10 AM.

    Group C: Ireland Women U19 v Indonesia Women U19, Senwes Park, Potchefstroom, 10 AM.

    Group C: New Zealand Women U19 v West Indies Women U19, Senwes Park, Potchefstroom, 1:45 PM.

    Group B: Zimbabwe Women U19 v Pakistan Women U19, North-West University No1 Ground, Potchefstroom, 1:45 PM.

    Friday, January 20

    4th Place Playoff One: TBC v TBC, Willowmoore Park, Benoni, 10:00 AM.

    4th Place Playoff Two: TBC v TBC, Willowmoore Park, Benoni, 1:45 PM.

    Saturday, January 21

    Super Six, Group Two: TBC v TBC, North-West University No1 Ground, Potchefstroom, 10 AM.

    Super Six, Group Two: TBC v TBC, Senwes Park, Potchefstroom, 10 AM.

    Super Six, Group One: TBC v TBC, Senwes Park, Potchefstroom, 1:45 PM.

    Super Six, Group One: TBC v TBC, North-West University No1 Ground, Potchefstroom, 1:45 PM.

    Sunday, January 22

    Super Six, Group Two: TBC v TBC, North-West University No1 Ground, Potchefstroom, 1:45 PM.

    Supers Six, Group One: TBC v TBC, Senwes Park, Potchefstroom, 1:45 PM.

    Monday, January 23

    Super Six, Group One: TBC v TBC, Senwes Park, Potchefstroom, 1:45 PM.

    Super Six, Group Two: TBC v TBC, North-West University No1 Ground, Potchefstroom, 1:45 PM.

    Tuesday, January 24

    Super Six, Group Two: TBC v TBC, Senwes Park, Potchefstroom, 1:45 PM.

    Super Six, Group One: TBC v TBC, North-West University No1 Ground, Potchefstroom, 1:45 PM.

    Wednesday, January 25

    Super Six, Group One: TBC v TBC, North-West University No1 Ground, Potchefstroom, 1:45 PM.

    Super Six, Group Two: TBC v TBC, Senwes Park, Potchefstroom, 1:45 PM.

    Friday, January 27

    1st Semi-Final: TBC v TBC, Senwes Park, Potchefstroom, 10 AM.

    2nd Semi-Final: TBC v TBC, Senwes Park, Potchefstroom, 1:45 PM.

    Sunday, January 29

    Final: TBC v TBC, Senwes Park, Potchefstroom, 1:45 PM.

    Also Read: Women’s T20 World Cup 2023: India Squad, Complete Schedule, Captain, Vice-captain